Samochód firmowy: diesel czy benzyna?

Nadchodzi czas wyprzedawania roczników 2011 w salonach samochodowych. Jednocześnie od stycznia czeka nas podniesienie akcyzy na olej napędowy, a z nią późniejsze zwyżki cenowe na stacjach paliw. Z wyliczeń Tax Care wynika, iż w przypadku pojazdu pokonującego rocznie 40 tys. kilometrów zakup kosztowniejszej wersji (z silnikiem diesla) zwraca się nawet po dwóch latach. Inwestycja w samochód, który spełnia kryteria samochodu ciężarowego może być korzystniejsza aniżeli w samochód osobowy.

Koszty, które biznesmeni ponoszą w związku z użytkowaniem pojazdów, uzależnione są z jednej strony od tego czy – pod kątem ustaw podatkowych – będą mieli do czynienia z autem osobowym lub ciężarowym, a jednocześnie, od kosztów paliwa. Ceny diesla w ostatnim czasie regularnie wzrastały i pobiły ceny paliwa bezołowiowego. Dziś na stacjach paliw za litr oleju napędowego będziemy musieli zapłacić 5,54 zł w czasie jak litr benzyny jest w cenie 5,41 zł (informacje Polskiej Izby Paliw Płynnych z 18.11.2011 r.). Od kolejnego roku kalendarzowego, użytkowników aut z silnikiem wysokoprężnym będzie czekać kolejny wzrost opłat tankowania który wynika z podniesienia podatku akcyzowego (uwzględniając VAT o 19 gr za litr). Z uwagi na to, iż koniec roku to zazwyczaj okres wyprzedaży u dealerów i w efekcie decyzji o wymianie samochodu na firmę, Tax Care przeanalizował, czy zakup auta z dieslem pozostaje jeszcze rozsądny a także dla kogo.

Osobowy, bądź ciężarowy Wybranie typu motoru może być konsekwencją innej poważnej decyzji, jaką przedsiębiorca winien najpierw podjąć, tzn. czy zakupić auto osobowe, bądź ciężarowe. Tak ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatku od towarów i usług zakładają dużo mniej atrakcyjne rozwiązania dla właścicieli samochodów osobowych. Równocześnie, aby auto dało się potraktować jak ciężarowe i dało się korzystać z zniżek podatkowych, musi spełnić szereg małych wymagań (dotyczących chociażby liczby siedzeń albo wielkości części wykorzystanej do przewozu towarów), lub też przejść odpowiednie badania techniczne.